Mark Zuckerberg’in gayrimenkulleri dudak uçuklatıyor

Dünyanın en zengin insanların dan Mark Zuckerberg, devasa teknoloji yatırımlarının yanında gayrimenkule yüzlerce milyon dolar harcıyor.

Zuckerberg geçtiğimiz hafta Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 187 milyar dolarlık net servetiyle üçüncü en zengin kişi oldu ve ünlü milyarder Elon Musk’ı geride bıraktı.

2020’den bu yana ilk kez en zenginler sıralamasında ilk üçe giren Zuckerberg’in milyonlarca dolarlık gayrimenkul portföyü de bunu yansıtıyor.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in serveti yaklaşık 190 milyar dolara yakın ve bu servetin bir kısmı geniş Kaliforniya’da ve Hawaii’da binlerce dönümlük yemyeşil arazileri de içeriyor.

Zuckerberg’in gayrimenkul anlaşmaları genellikle gizli tutuluyor. Yıllar boyunca ABD’nin dört bir yanında evler alıp satan milyarder zaman zaman sıfırdan ev de inşa ediyor. 

Business Insider’ın yaptığı hesaplamalara göre Zuckerberg’in emlak portföyünün değeri yaklaşık 200 milyon dolar.

Ancak mülklerin gerçek değeri, bildirilen satın alma fiyatlarından daha uüksek olabileceği için Zuckerberg’in varlıklarının değerinin çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

İşte Zuckerberg’in gayrimenkulleri hakkında bilinenler:

PALO ALTO’DAKİ YERLEŞKE

Zuckerberg’in Silikon Vadisi’nin bulunuduğu Palo Alto’da bir konut yerleşkesi var. Vergi kayıtlarına göre beş evin toplam değeri 36,2 milyon doların üzerinde.

Bir teknoloji devinin Silikon Vadisi’nde birden fazla mülkü olması şaşırtıcı değil. Ancak Meta CEO’sunun bu bölgede toplam beş evi var.

Özel yapım yapay zeka asistanı ile donatılmış olan ev, Meta Genel Merkezi’ne sadece 10 dakika uzaklıkta.

Zuckerberg, Crescent Park’taki ilk mülkünü Mayıs 2011’de 7 milyon dolara satın almıştı.

Ünlü milyarder daha sonra Crescent Park’taki orijinal konutunun yanındaki dört ev için 43 milyon dolardan fazla para harcadı.

SAN FRANCISCO’DAKİ EV

Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, San Francisco’daki Dolores Park’ın yakınında yer alan dört odalı, dört banyolu evi 2010 yılında satın almak için 10 milyon dolar harcamıştı.

Ünlü CEO, San Francisco’daki evini 2022 yılında 31 milyon dolara sattı. 2022’deki satış şehirde o zamanki en büyük konut emlak anlaşmasıydı.

GÖL KIYISINDAKİ EV

Ünlü CEO’nun eşi Chan, 2019 yılı civarında Tahoe Gölü kıyısında iki bitişik mülk satın aldı.

Tahoe Gölü hem yaz hem de kış aylarında zengin Kaliforniyalılar için popüler bir tatil beldesi. Zuckerberg her iki mülk için de 59 milyon dolar ödedi.

5 bin 322 metrekarelik evde altı yatak odası ve beş banyo bulunuyor. Evde yüksek kirişli tavanlar ve pencereler bulunurken evin dışında yemyeşil ağaçlar, özel bir iskele ve bir jakuzi var. Ayrıca arazide 2 bin 293 metrekarelik bir misafir evi de var.

HAWAI’DEKİ MÜLKLER

Meta patronunun Hawaii’de de 1200 dönümden fazla arazisi bulunuyor.

Ünlü milyarder 2014 yılında Kauai Adası’nda yer alan Pila’a Plajı’nın 350 dönümünü de kapsayan bir bölgeyi satın almaya başlamıştı.

Zuckerberg 1200 dönümlük arazinin 750 dönümüne 2014 yılında 100 milyon dolar ödemişti. 

KIYAMET EVİ

Zuckerberg’in Hawaii’deki varlıklarının bir diğer parçası da Kauai adasının Kuzey Kıyısı’nda bulunan ve 2021’de kendisine yaklaşık 53 milyon dolara mal olduğu bildirilen yaklaşık 600 dönümlük arazi.

Ünlü CEO’nun Koolau Çiftliği için yaptığı planlar en kötü senaryoya hazırlık gibi görünüyor.

Zuckerberg’in 5 bin metrekarelik bir yeraltı sığınağı içeren devasa yerleşke için 270 milyon dolar harcadığı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x